Урок 3.19. Тиск рідин і газів. Зак. Паскаля.

 Завантажити: Презентація.  Конспект.  Відео. 



1. Чому гази створюють тиск

Покладемо злегка надуту зав’язану повітряну кульку під ковпак повітряного насоса. Якщо з-під ковпака відкачувати повітря, то об’єм кульки почне збільшуватись. Чому так відбувається?

При відкачуванні повітря кількість молекул у дзвоні зменшується, а всередині зав’язаної кульки їхня кількість не змінюється. Під впливом ударів молекул об внутрішні стінки кулька роздувається.

Про що свідчить куляста форма? (Тиск усередині кульки однаковий в усіх напрямках.)

2. Від чого залежить тиск газів

Тиск газу створюється ударами його частинок, тому збільшення як кількості, так і сили ударів на певну поверхню спричинить збільшення тиску газу і навпаки. 


При зменшенні об’єму тиск газу збільшується, при збільшенні об’єму — зменшується (при умові, що маса та температура незмінні).

Пояснення: При зменшенні об’єму збільшується концентрація частинок (тобто їхня кількість в одиниці об’єму), а отже, і частота їх зіткнень зі стінками посудини.



При збільшенні температури тиск газу збільшується.

Пояснення: При збільшенні температури швидкість руху молекул збільшується, а отже, вони частіше і сильніше співударяються із стінками посудини. 

3. Тиск рідин

У циліндр із гумовим дном поступово наливаємо воду. Спостерігаємо, що гумове дно прогинається — і тим більше, чим вищий стовп води.

Рідина своєю вагою створює тиск. Чим вищий стовп рідини, тим тиск більший.


У пластикову пляшку з отворами наллємо воду. Помічаємо, що дальність вильоту струменя різна — і тим більша, чим нижче розташовується отвір. Помічаємо також, що з отворів, розташованих на одному горизонтальному рівні, б’ють симетричні струмені.

Тиск у рідині на одному рівні однаковий. Із глибиною тиск зростає.




Закон Паскаля: Тиск, створюваний на поверхню нерухомої рідини, передається рідиною однаково в усіх напрямках.

Майже те саме можна сказати й про гази.

4. Гідростатичний тиск

Тиск нерухомої рідини називають гідростатичним тиском.


За означенням тиску:

p=FS=mgS=VgS=ShgS=gh


p=gh


Отже, тиск рідини на дно залежить від густини та висоти стовпа рідини.


  ( блог знаходиться в розробці) шановні відвідувачі блогу матеріали зібрані тут для допомоги учням у вивченні фізики. Курс складається з чо...